$4.50

0 sold

  • Pages
  • 10

Item description

These problems are based on real world situations in the grocery store and are great for consumer math activities. The problems focus on determining how much change a student will receive, how much more money is needed to purchase the products, and all four operations (multiply, add, subtract and divide) when using money. Students will count change and match values to the correct dollar amount. All worksheets use amounts that are between $0.00 and $100.00. Values of products are priced at the nearest $0.25.